Kakršnakoli nesreča se zgodi in pride do nenadne smrti v prometni nesreči, je to za svojce travmatska izkušnja. Svojci, ki so nekoga izgubili zaradi vinjenega voznika, to težko sprejmejo, pojasni Kaja Kobal z Zavoda varna pot, kjer nudijo psihološko podporo in pomoč ljudem, ki so jih zaznamovale posledice prometnih nesreč.
Če pa se to zgodi zaradi povzročitelja, ki je bil pod vplivom alkohola, je to nesprejemljivo za žrtve, ker to v resnici ni nesreča, kot jo poznamo. Nekdo se je zavestno odločil in sedel za volan, po tem, ko je spil ena, dva, tri, deset kozarcev.
Tudi povzročitelji težko živijo s tem.
Ta dogodek oz. ta dan jih za vedno zaznamuje. Morajo za vedno nositi v sebi dejstvo, da so nekoga zaradi neke malomarnosti prikrajšali za življenje.” Smo preveč tolerantni do alkohola v prometu? Definitivno, odgovarja Kaja Kobal. “Čisto vest imaš lahko le s čisto nulo v krvi in si najbolj odgovoren. Da se zavedamo, ko se vključujemo v promet, da nismo odgovorni le zase, temveč tudi za ostale.
Celoten prispevek si lahko ogledate na povezavi tukaj.
Alkohol, ki je v pijačah, je etilni alkohol (etanol) in je odgovoren za učinke alkoholnih pijač. Zavira delovanje osrednjega živčevja, spremeni zaznavanje, doživljanje in vedenje posameznika ter lahko povzroča zasvojenost. Alkohol zavira delovanje vseh človeških funkcij, ki so pomembne za varno udeležbo v cestnem prometu, ob čemer je dovolj, da voznik v kritični situaciji odpove.
Podatki za leto 2023
Skupaj je zaradi povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola (pod in nad dovoljeno mejo) ter povzročiteljev pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi umrlo 32 udeležencev cestnega prometa (39 % vseh umrlih).
V letu 2023 so povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola (nad dovoljeno mejo) povzročili 1.507 prometnih nesreč (leta 2022 1.590).
Skupaj je v prometnih nesrečah, ki jih je povzročil alkoholiziran udeleženec, umrlo 21 (17) udeležencev oz. 24% več kot v letu 2022 (4 umrli več). Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom v letu 2023 znaša 25,6 % (v letu 2022 21%, v 2021 33 %, v 2020 pa 37 %).
Upad beležimo pri hudo telesno poškodovanih udeležencih – skupaj se je hudo telesno poškodovalo 126 (128) udeležencev (-2 %), lažje telesno poškodovanih pa je bilo 588 (626) poškodovanih (-6 %).
Udeleženci z dovoljeno mejo alkohola, so v letu 2023 povzročili 330 prometnih nesreč, od tega 128 s telesno poškodbo. V omenjenih prometnih nesrečah je umrlo 8 udeležencev, 30 je bilo hudo telesno poškodovanih, 128 pa lažje telesno poškodovanih.
V letu 2023 so povzročitelji pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi povzročili 92 prometnih nesreč, od tega 44 prometnih nesreč s telesno poškodbo udeleženca. V teh prometnih nesrečah so umrli 3 udeleženci (10 manj kot v letu 2022), 24 je bilo hudo telesno poškodovanih (4 manj kot v letu 2022), 20 pa je bilo lažje telesno poškodovanih (31 manj kot v letu 2022). Delež umrlih zaradi omenjenih povzročiteljev je bil v preteklem letu 4 %.
Vir: Agencija RS za varnost prometa
Cilj akcije Čista nula, čista vest je spodbujanje primernega odnosa in odgovornosti do alkohola, zlasti med mladimi.
Alkohol ostaja eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.