V preteklih dveh vikendih smo v Ljubljani, Kranju in Mariboru uspešno izvedli akcijo Čista nula, čista vest, kjer smo mimoidoče nagovarjali k premisleku o pomenu trezne vožnje. Z interaktivnimi vsebinami in iskrenimi pogovori smo opozarjali na nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola in drog ter rušili nevarne mite.
Naše ekipe v prepoznavnih brezrokavnikih so se sprehodile med približno 30.000 obiskovalci prireditev na prostem v Ljubljani, Kranju in Mariboru. Povabile so številne mimoidoče k preizkusu alkotestov in vključevanju v pogovor o odgovorni vožnji.
Izjemni dosežki akcije:
Posebej nas veseli, da so skoraj vsi načrtovali varen prevoz že vnaprej, kar je jasen znak, da osveščevalne akcije dosegajo svoj namen.
Kljub spodbudnim odzivom naše akcije pa nas zadnji dogodki opominjajo, da je pred nami še dolga pot. V zadnjih dneh so slovenske ceste pretresli trije hudi primeri voženj pod vplivom alkohola ali drog. Koliko tragedij je še potrebnih, da bomo razumeli, kako pomembna je vsaka naša odločitev?
Skupaj poskrbimo, da bodo ceste varne za vse. Ker vsak od nas šteje.
Alkohol, ki je v pijačah, je etilni alkohol (etanol) in je odgovoren za učinke alkoholnih pijač. Zavira delovanje osrednjega živčevja, spremeni zaznavanje, doživljanje in vedenje posameznika ter lahko povzroča zasvojenost. Alkohol zavira delovanje vseh človeških funkcij, ki so pomembne za varno udeležbo v cestnem prometu, ob čemer je dovolj, da voznik v kritični situaciji odpove.
Podatki za leto 2023
Skupaj je zaradi povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola (pod in nad dovoljeno mejo) ter povzročiteljev pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi umrlo 32 udeležencev cestnega prometa (39 % vseh umrlih).
V letu 2023 so povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola (nad dovoljeno mejo) povzročili 1.507 prometnih nesreč (leta 2022 1.590).
Skupaj je v prometnih nesrečah, ki jih je povzročil alkoholiziran udeleženec, umrlo 21 (17) udeležencev oz. 24% več kot v letu 2022 (4 umrli več). Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom v letu 2023 znaša 25,6 % (v letu 2022 21%, v 2021 33 %, v 2020 pa 37 %).
Upad beležimo pri hudo telesno poškodovanih udeležencih – skupaj se je hudo telesno poškodovalo 126 (128) udeležencev (-2 %), lažje telesno poškodovanih pa je bilo 588 (626) poškodovanih (-6 %).
Udeleženci z dovoljeno mejo alkohola, so v letu 2023 povzročili 330 prometnih nesreč, od tega 128 s telesno poškodbo. V omenjenih prometnih nesrečah je umrlo 8 udeležencev, 30 je bilo hudo telesno poškodovanih, 128 pa lažje telesno poškodovanih.
V letu 2023 so povzročitelji pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi povzročili 92 prometnih nesreč, od tega 44 prometnih nesreč s telesno poškodbo udeleženca. V teh prometnih nesrečah so umrli 3 udeleženci (10 manj kot v letu 2022), 24 je bilo hudo telesno poškodovanih (4 manj kot v letu 2022), 20 pa je bilo lažje telesno poškodovanih (31 manj kot v letu 2022). Delež umrlih zaradi omenjenih povzročiteljev je bil v preteklem letu 4 %.
Vir: Agencija RS za varnost prometa
Cilj akcije Čista nula, čista vest je spodbujanje primernega odnosa in odgovornosti do alkohola, zlasti med mladimi.
Alkohol ostaja eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.